Pentagon EPOS: Multifunk─Źn├Ż taktick├Ż ruksak, ktor├Ż v├ím bude robi┼ą rados┼ą aj v be┼żnom ┼żivote (RECENZIA)

Pentagon EPOS: Multifunk─Źn├Ż taktick├Ż ruksak, ktor├Ż v├ím bude robi┼ą rados┼ą aj v be┼żnom ┼żivote (RECENZIA)>

N├íjs┼ą praktick├Ż, odoln├Ż a dobre vypracovan├Ż ruksak je niekedy zlo┼żit├í ├║loha, ktor├í trv├í nejak├Ż ─Źas, no vo v├Żsledku sa v├ím to vr├íti pohodl├şm a praktick├Żmi rie┼íeniami, ─Źo ocen├şte po─Źas v┼íetk├Żch v├Żjazdov ÔÇô ─Źi u┼ż slu┼żobn├Żch alebo vo─żno─Źasov├Żch.

Pre─Źo je spr├ívny v├Żber typu ruksaku d├┤le┼żit├Ż?

Ak sa ─Źasto pohybujete s ruksakom na chrbte, tak jeho v├Żber ur─Źite netreba podceni┼ą. Ruksak v├ím mus├ş sadn├║┼ą tak, aby v├ís nijako nelimitoval, neobmedzoval a bol pohodln├Ż aj v r├ímci celodenn├Żch alebo viacdenn├Żch v├Żjazdov. Z tohto h─żadiska je najvhodnej┼íie ma┼ą k dispoz├şcii viacero modelov na r├┤zne ├║─Źely ÔÇô denn├ę pou┼ż├şvanie / pr├íca (takzvan├ę EDC), turistika a klasick├ę cestovanie. Ak v┼íak chcete spoji┼ą v┼íetko do jedn├ęho, tak sa mus├şte vysporiada┼ą s ur─Źit├Żm kompromisom, resp. h─żada┼ą tak├Ż ruksak, ktor├Ż zvl├ídne v┼íetky ├║lohy minim├ílne na 80%.

Jedn├Żm z adeptov na tak├ęto ┼íirokospektr├ílne pou┼żitie je jednozna─Źne aj ruksak Pentagon EPOS, ktor├Ż pou┼ż├şvam takmer 2 mesiace na dennej b├íze, v r├ímci v┼íetk├Żch aktiv├şt a ─Źinnost├ş. Po─Źas tejto doby som ┼żiadny in├Ż ruksak nepou┼żil a v z├ísade som ani nemal t├║┼żbu po v├Żmene za nie─Źo in├ę, nako─żko mi vyhovuje po viacer├Żch str├ínkach. Tento fakt ma utvrdil v tom, ┼że ide o multifunk─Źn├Ż ruksak, ktor├Ż sa nez─żakne ┼żiadnej v├Żzvy a zvl├ída aj nadpriemern├ę za┼ąa┼żenie (hmotnos┼ą obsahu).

Ruksak Pentagon epos recenzia

Ofici├ílnym ├║─Źelom taktick├Ż ruksak, no v praxi ┼íikovn├Ż multifunk─Źn├Ż batoh

Pentagon EPOS je svojim prim├írnym ur─Źen├şm taktick├Ż ruksak s celkov├Żm objemom 40 litrov, vyroben├Ż z odoln├ęho polyestru 500D. Ja ho m├ím vo farebnom preveden├ş RAL7013, no v ponuke s├║ aj in├ę farebn├ę verzie. ─îo sa t├Żka rozmerov, tak v ─Ź├şslach to je pod─ża v├Żrobcu 57 x 30 x 23 cm, ─Źo a┼ż na p├ír detailov s├║hlas├ş s realitou. Ak batoh viac napln├şte, tak sa jeho hr├║bka dost├íva na ├║rove┼ł 30 a┼ż 33 cm. Po naplnen├ş po ÔÇ×stropÔÇť teda treba po─Ź├şta┼ą so zop├ír centimetrami po ka┼żdej strane navy┼íe. V├Żhodou je, ┼że s t├Żmito parametrami je batoh vhodn├Ż aj do lietadla ako pr├şru─Źn├í bato┼żina ÔÇô ┼ítandardn├Ż rozmer ud├ívan├Ż medzin├írodnou leteckou organiz├íciou IATA je pre pr├şru─Źn├║ bato┼żinu 55 x 35 x 20. Ak ho napln├şte norm├ílnym sp├┤sobom a veci prec├şzne ulo┼ż├şte, tak s n├şm m├┤┼żete s preh─żadom lieta┼ą/cestova┼ą bez nutnosti pripl├ícania za podpalubn├║ bato┼żinu.

Ruksak Pentagon Epos recenzia

Tento model pova┼żujem za extra praktick├Ż predov┼íetk├Żm kv├┤li jednoduch├ęmu, no z├írove┼ł funk─Źn├ęmu vyhotoveniu bez zbyto─Źnost├ş. Z├íkladom je dobre polstrovan├Ż, dostato─Źne pevn├Ż a pohodln├Ż chrbtov├Ż syst├ęm s kan├ílmi na pr├║denie vzduchu, ─Źo m├í zaru─Źi┼ą ni┼ż┼íiu mieru potenia sa (prizn├ím sa, e┼íte som nevysk├║┼íal ruksak, pod ktor├Żm by som nemal v r├ímci turistiky mokr├Ż chrb├ít), no poti┼ą sa, pochopite─żne, budete aj tak. V├Żkon nepust├ş ­čśŐ.

Ramenn├ę popruhy s├║ vyhotoven├ę v tvare atypick├ęho ÔÇ×HÔÇť ÔÇô vo vrchnej ─Źasti s├║ prepojen├ę, ─Źo vytv├íra madlo na pren├í┼íanie. S├║ dostato─Źne ┼íirok├ę, optim├ílne polstrovan├ę a pon├║kaj├║ dobr├Ż rozsah nastavenia v spodnej ─Źasti, ─Źo je v├Żhodou pre vy┼í┼í├şch/mohutnej┼í├şch ─żud├ş. R├Żchle nastavenie rozsahu maj├║ na starosti odoln├ę pracky DuraFlex UTX. Samozrejmos┼ąou je aj integrovan├Ż hrudn├Ż popruh s elastickou ─Źas┼ąou, ktor├í neobmedzuje pohyb a nech├Żba ani mo┼żnos┼ą nastavenia v├Ż┼íky hrudn├ęho popruhu, ─Źo je v├Żhodou (spojenie je rie┼íen├ę plastov├Żm trojzubcom).

Ruskak Pentagon Epos recenzia

Vo vrchnej ─Źasti s├║ ramenn├ę popruhy doplnen├ę o plastov├ę ÔÇ×DÔÇť kr├║┼żky a tri MOLLE pruhy na ka┼żdej strane (2 pevn├ę, 1 elastick├Ż), ktor├ę sl├║┼żia na prichytenie r├┤zneho pr├şslu┼íenstva alebo hadice z hydrovaku. Ja m├ívam v tejto ─Źasti zavesen├Ż satelitn├Ż telef├│n s GPS navig├íciou a slne─Źn├ę okuliare.

V praxi s├║ ramenn├ę popruhy bezprobl├ęmov├ę a pohodln├ę aj po─Źas viachodinov├ęho, resp. celodenn├ęho pochodu, no osobne mi ve─żmi ch├Żbaj├║ balan─Źn├ę do┼ąahy v hornej ─Źasti, s ktor├Żmi sa d├í nastavenie na chrbte dotiahnu┼ą do dokonalosti a rovnako tak zais┼ąuj├║ e┼íte v├Ą─Ź┼íiu mieru stability batohu na chrbte ÔÇô najm├Ą v r├ímci r├┤znych aktiv├şt, kedy nechcete aby sa ruksak zbyto─Źne preva┼żoval a naru┼íoval v├ím rovnov├íhu v exponovanom ter├ęne. Tu nar├í┼żam na ├║vod, kde som spomenul, ┼że pri multifunk─Źn├Żch produktoch treba po─Ź├şta┼ą s miernymi kompromismi.

V r├ímci nosn├ęho syst├ęmu je samozrejmos┼ąou aj bedrov├Ż popruh v klasickom opaskovom preveden├ş (38 mm) s pevn├Żm trojzubcom. Jeho pr├şnos ur─Źite pozna┼ą, mierne od─żah─Ź├ş vrchn├║ ─Źas┼ą tela, no mohol by by┼ą ┼íir┼í├ş a polstrovan├Ż. Osobne m├ím probl├ęm aj s t├Żm, ┼że na moju v├Ż┼íku (2 metre) by mohol by┼ą ruksak o nie─Źo dlh┼í├ş, aby bol popruh na spr├ívnom mieste. To je v┼íak subjekt├şvna nev├Żhoda a ÔÇ×nedostatokÔÇť mnoh├Żch batohov.

Ruksak Pentagon Epos recenzia

Ak├ę priehradky pon├║ka ruksak Pentagon Epos?

Telo ruksaku, teda hlavn├í ─Źas┼ą sa del├ş na tri men┼íie a ka┼żd├í z nich pon├║ka odoln├ę dvojcestn├ę YKK zipsy s nylonov├Żm pred─║┼żen├şm.

Za─Źnem hlavnou a najv├Ą─Ź┼íou komorou, ktor├í sa mi ob─Źas zdala ako bezodn├í ÔÇô zmest├ş sa do nej obrovsk├ę mno┼żstvo v├Żbavy. T├íto komora je bez ak├ęhoko─żvek delenia a ruksak si aj napriek tomu celkom dobre dr┼ż├ş tvar, teda dok├í┼że st├í┼ą bez toho, aby padal, za─Źo m├┤┼że aj ploch├ę dno s dvoma odvod┼łovac├şmi otvormi. Predn├í ─Źas┼ą komory (─Ćalej od chrbta) je pr├ízdna, teda okrem dvoch men┼í├şch velcro panelov na pripnutie r├┤znych n├í┼íiviek.

Zauj├şmavej┼íia je zadn├í, teda chrbtov├í ─Źas┼ą a bo─Źnice vo ÔÇ×full velcroÔÇť preveden├ş, ktor├ę umo┼ż┼łuje integr├íciu r├┤znych velcro insertov, puzdier a doplnkov so such├Żm zipsom pod─ża potrieb pou┼ż├şvate─ża (predo┼íl├í verzia ÔÇô do roku 2022 ÔÇô tohto ruksaku mala delen├║ komoru na notebook alebo hydrovak). Praktick├ę velcro organiz├ęry pon├║ka k tomuto modelu aj samotn├Ż v├Żrobca, konkr├ętne ide o Velcro organiz├ęr Pentagon Trinity.

Ruksak Pentagon Epos recenzia

V praxi je toto rie┼íenie zauj├şmav├ę svojou modularitou ┬şÔÇô vn├║tro sa d├í v┼íemo┼żne prisp├┤sobi┼ą s doplnkov├Żmi adapt├ęrmi, no ak ste zvyknut├ş nosi┼ą hydrovak, tak to nie je ├║plne ide├ílne. Vo vrchnej ─Źasti s├şce s├║ dva dr┼żiaky na vodn├Ż vak a nech├Żba ani v├Żvod na hadicu, no hydrovak tu nem├í svoj samostatn├Ż priestor, ─Źo nie je ide├ílne, najm├Ą s oh─żadom na mo┼żn├ę po┼íkodenia inou v├Żbavou. Mne to v┼íak nijako neprek├í┼żalo, nako─żko nos├şm f─ża┼íe, nie vodn├Ż vak.

D├┤le┼żit├Żm faktom je, ┼że hlavn├║ komoru je mo┼żn├ę otvori┼ą na pribli┼żne 80% v─Ćaka dvojcestn├ęmu zipsu siahaj├║cemu takmer na spodok vaku, ─Ź├şm z├şskate perfektn├Ż preh─żad o vlo┼żenej v├Żbave. Myslelo sa aj na bezpe─Źnos┼ą, tak┼że vo vrchnej tretine zipsu n├íjdete na oboch stran├ích stop body so such├ęho zipsu, aby sa v├ím n├íhodou neotvoril cel├Ż priestor vaku vtedy, ke─Ć to bude najmenej potrebn├ę.

Ruksak Pentagon Epos recenzia

Druh├í, predn├í komora je men┼íia, no pon├║ka delenie, teda viacero samostatn├Żch prie─Źinkov, ktor├ę s├║ vhodn├ę na organiz├íciu men┼íieho vybavenia. Otv├íra sa dvojcestn├Żm YKK zipsom ÔÇô mo┼żnos┼ą 80% otvorenia. Osobne tu nos├şm r├┤zne doplnky, ako napr. mal├║ zostavu n├íradia, multifunk─Źn├ę klie┼íte, paracord, p├şlu na drevo, veci na ohe┼ł a pod. Pote┼í├ş aj jedna zipsom uzatv├írate─żn├í ─Źas┼ą so sie┼ąovinou na veci, ktor├ę ─Źastej┼íie vizu├ílne kontrolujete. Rovnako sa tu nach├ídzaj├║ aj tri elastick├ę pruhy na pevn├ę umiestnenie pera, men┼íej LED lampy, chemick├ęho svetla a pod. v├Żbavy.

Posledn├í, vrchn├í komora je ur─Źen├í na veci, ku ktor├Żm chcem ma┼ą ─Źo najr├Żchlej┼í├ş pr├şstup alebo s├║ citlivej┼íie na mechanick├ę po┼íkodenie. Rovnako ako ostatn├ę komory je uzatv├írate─żn├í dvojcestn├Żm YKK zipsom. Vn├║tro je vyhotoven├ę z m├Ąkk├ęho velcro materi├ílu, ktor├Ż nepo┼íkod├ş ┼żiadnu v├Żbavu (slne─Źn├ę okuliare, navig├ícia a pod.). Ja v tejto ─Źasti nos├şm buzolu, ─Źelovku, kompaktn├║ powerbanku, mal├Ż snack, turniquet a zop├ír ─Ćal┼í├şch nevyhnutnost├ş.

Exteri├ęr alebo zov┼łaj┼íok ruksaku nezost├íva praktickej str├ínke ni─Ź dl┼żn├Ż. Oce┼łujem pevn├║ MOLLE v├Ązbu z troch str├ín, v─Ćaka ktorej je mo┼żn├ę si na ruksak pripoji┼ą r├┤zne extern├ę puzdra a doplnky. Ja m├ím jednu bo─Źnicu vo─żn├║ a na druhej strane m├ím kompaktn├Ż IFAK, ku ktor├ęmu chcem ma┼ą v┼żdy r├Żchly pr├şstup. V prednej v├Ązbe m├ím zalo┼żen├ę lezeck├ę karab├şny a z├ílo┼żn├ę LED svetlo, ktor├ę z├írove┼ł sl├║┼żi aj ako v├Żstra┼żn├ę v pr├şpade prech├ídzania frekventovanou cestou po tme. Mo┼żnosti roz┼í├şrenia z├íle┼żia od jednotlivca, no prisp├┤sobi┼ą sa to d├í r├┤znymi sp├┤sobmi.

Ruksak Pentagon Epos recenzia

Ruksak Pentagon Epos recenzia

Osobne ve─żmi chv├ílim aj 4 kotviace body v spodnej ─Źasti ruksaku, ktor├ę s├║ perfektn├ę na upevnenie spacieho vaku, karimatky alebo stanu pomocou extern├Żch popruhov (rovnak├ę by som prijal aj vo vrchnej ─Źasti s flexibilnou ┼ín├║rou, napr. na odlo┼żenie prepoten├ęho tri─Źka). Aby som nezabudol, tak po bokoch m├í EPOS aj kompresn├ę popruhy, ktor├Żmi viete z├║┼żi┼ą jeho vizu├ílny objem alebo uchyti┼ą r├┤zne pr├şslu┼íenstvo.

Na v├Żbavu akou je batoh sa mus├şm spo─żahn├║┼ą v akejko─żvek situ├ícii a neh─żadie┼ą pritom na to, kde v┼íade sa ocitne. EPOS sa na ni─Ź nehr├í a dr┼ż├ş ako skala, zatia─ż...

Ruksak Pentagon Epos recenzia

Ruksak Pentagon Epos recenzia

Pentagon EPOS ma zaujal aj kv├┤li spodn├Żm vonkaj┼í├şm kaps├ím na v├Żbavu, predov┼íetk├Żm vodu, ktor├ę s├║ z m├┤jho poh─żadu neocenite─żnou s├║─Źas┼ąou. Bo─Źn├ę vreck├í s├║ dokonale prepracovan├ę v─Ćaka kompresn├Żm popruhom na ich vrchu, ─Źo zaru─Źuje, ┼że aj mal├ę veci bud├║ v relat├şvnom bezpe─Ź├ş a v├Ą─Ź┼íie sa nebud├║ pri aktivite zbyto─Źne h├Żba┼ą. V bo─Źniciach nos├şm 1 litrov├ę f─ża┼íky s vodou, ktor├ę sa tam bezprobl├ęmovo vojd├║ (klasick├ę valcov├ę aj plosk├ę Nalgene f─ża┼íe). Z predo┼íl├ęho vaku, ktor├Ż m├í uhlov├ę bo─Źn├ę vreck├í smerovan├ę k chrbtu, som bol zvyknut├Ż na ─żahk├ę vyberanie f─ża┼íe bez nutnosti d├ívania ruksaku dole z chrbta, ─Źo je v tomto pr├şpade ob┼ąa┼żnej┼íie, no ak m├íte dlh├ę ruky a dobr├Ż rozsah pohybu, tak sa to d├í nau─Źi┼ą ­čśŐ

N├ü┼á TIP: Aby ste si boli ist├ş, ┼że m├íte pre v├Żber batohu dostato─Źne ve─ża inform├íci├ş, m├┤┼żete si pred k├║pou pre─Ź├şta┼ą aj n├í┼í ─Źl├ínok Ako vybra┼ą turistick├Ż batoh? Pr├şpadne si pre─Ź├ştajte ─Źl├ínok, kde sa venujeme tomu, ako si vybra┼ą batoh na denn├ę nosenie.

Zop├ír dopl┼łuj├║cich poznatkov o batohu Pentagon Epos z mojej praxe

Ruksak som po─Źas uplynul├Żch mesiacov ani raz nevymenil za in├Ż, pou┼ż├şval som ho na v┼íetky aktivity, vr├ítane denn├ęho pou┼żitia v pr├íci a pod., pri─Źom jeho obsah dosahuje v priemere 10 a┼ż 12 kilogramov. Veci zvyknem skuto─Źne pou┼ż├şva┼ą, nie sa s nimi hra┼ą v rukavi─Źk├ích, tak┼że ma pote┼íila jeho odolnos┼ą v r├┤znych podmienkach, ─Źi u┼ż z poh─żadu samotn├ęho materi├ílu alebo pevnosti spojov. ┼áitie je na moje prekvapenie ve─żmi prec├şzne, teda a┼ż na jeden detail pri spoji ramenn├Żch popruhov s telom ruksaku, ale to je sk├┤r vizu├ílny probl├ęm. Ruksak je na nam├íhan├Żch miestach dobre vystu┼żen├Ż a viackr├ít pre┼íit├Ż, ─Źo zaru─Źuje jeho odolnos┼ą a predpoklad├ím, ┼że aj dlh├║ ┼żivotnos┼ą.

Ruksak Pentagon Epos recenzia

Po─Źas pou┼ż├şvania som si ve─żmi ob─ż├║bil jeho jednoduch├ę prevedenie a perfektn├Ż pr├şstup do ka┼żdej komory v─Ćaka dvojcestn├Żm YKK zipsom. Hlavn├í komora sa d├í zvrchu pekne otvori┼ą (..ako smetn├Ż k├┤┼í ­čśŐ), vrch odklopi┼ą a pracova┼ą s v├Żbavou, pri─Źom vak samostatne stoj├ş ┬şÔÇô za predpokladu, ┼że m├íte dobre rozlo┼żen├║ v├Żbavu. Rovnako tak sa mi p├í─Źi, ┼że ka┼żd├Ż nastavovac├ş popruh pon├║ka na svojom konci ÔÇ×jazdcaÔÇť so such├Żm zipsom, ktor├Ż zabra┼łuje ne┼żiadan├ęmu homp├í─żaniu sa prebyto─Źnej d─║┼żky popruhu, ktor├Ż sa v├ím tak nikde nezachyt├ş, ─Źo by mohol by┼ą pri r├┤znych ─Źinnostiach probl├ęm.

Na batohu oce┼łujem predov┼íetk├Żm jeho praktick├ę prevedenie, celkov├║ odolnos┼ą a fakt, ┼że niekto sa pri jeho n├ívrhu skuto─Źne zam├Ż┼í─żal nad t├Żm, ako ho vyrobi┼ą ─Źo najpou┼żite─żnej┼íie v r├┤znych podmienkach.

─îO BY SOM ZMENIL?

Ak by som mohol zasiahnu┼ą do procesu v├Żroby, tak by som tento model e┼íte viac vystu┼żil, tro┼íku z├║┼żil, no z├írove┼ł pred─║┼żil a implementoval by som namiesto jednoduch├ęho bedrov├ęho p├ísu ┼íir┼í├ş bedr├ík ÔÇô polstrovan├Ż a doplnen├Ż o kompaktn├ę kapsy na oboch stran├ích. Rovnako tak by som pridal balan─Źn├ę popruhy na vrchn├║ ─Źas┼ą ramenn├Żch popruhov a do spodnej ─Źasti vaku by som pridal mal├║ kapsu s integrovan├Żm nepremokav├Żm pl├í┼í┼ąom v rovnakej farbe ako ruksak.

Pl├í┼ítenka s├║─Źas┼ąou balenia k dispoz├şcii nie je, no samotn├Ż materi├íl je z ─Źasti odoln├Ż vo─Źi slab├ęmu da┼ż─Ću/preh├ínkam. V pr├şpade v├Żdatn├Żch zr├í┼żok v┼íak odpor├║─Źam dok├║pi┼ą extern├║ pl├í┼ítenku na ruksak alebo pou┼ż├şva┼ą vn├║torn├Ż DryBag, inak v├ím obsah premokne.

Ver├şm, ┼że v├ím tento praktick├Ż test dopom├┤┼że k rozhodovaniu, ─Źi si tento batoh zaobstara┼ą alebo nie. Ak h─żad├íte v├Ą─Ź┼í├ş 40 litrov├Ż batoh na r├┤zne aktivity, od denn├ęho pou┼ż├şvania, cez turistiku a┼ż po slu┼żobn├ę vyu┼żitie, tak tento model by nemal vo va┼íom v├Żbere zaru─Źene ch├Żba┼ą. Pon├║ka ve─ża muziky za relat├şvne m├ílo pe┼łaz├ş!

Miroslav Ill├ę┼í
Batoh poskytol na testovanie predajca Armytex.sk