Hľadáte praktický ruksak do práce? Poradíme vám pri výbere

Hľadáte praktický ruksak do práce? Poradíme vám pri výbere>

Ruksak do práce je obľúbenou voľbou každého, kto sa za prácou prepravuje mimo svojho bydliska. Je to i váš prípad? Či už dochádzate denne, alebo len občas, zrejme so sebou beriete aj určité osobné a pracovné potreby. Zmapovali sme pre vás možnosti, ktoré na zbalenie každodenných pracovných potrieb máte. Zároveň sa v článku dozviete, na čo sa zamerať, keď si vyberáte vhodný ruksak do práce.

 

Ruksak či taška? Rozhoduje štýl


Najdôležitejší aspekt pri rozhodovaní sa, do čoho si zbalíte svoje veci na cestu do práce, je váš celkový bežný štýl a outfit, v ktorom chodíte do práce. Veľkú rolu tu však zohráva aj pohlavie. Zatiaľ čo u žien sú častejšie používané rôzne typy kabeliek a tašiek cez rameno, páni sa väčšinou pri výbere rozhodnú pre pánsky batoh do práce. Samozrejme, aj pre nich sú dostupné rôzne formy tašiek, ktoré sú využívané najmä pri tzv. business štýle. Ak patríte medzi tých, ktorí musia ráno odchádzať z domu vo vyžehlenej košeli, siahnite po koženej taške cez rameno, do ktorej hravo zmestíte aj všetky potrebné dokumenty či notebook. Pre tých ostatných padnú vhod nasledujúce rady, vďaka ktorým zaručene nájdete ten správny vak alebo ruksak do práce.

Ako nájsť najvhodnejší ruksak do práce?


Vybrať si správny ruksak do práce by sa mohlo zdať na prvý pohľad jednoduché. Keďže je to vec, ktorú používate pri dochádzaní do práce takmer denne, oplatí sa dať si pri jeho výbere záležať, aby čo najlepšie splnila vaše potreby a požiadavky. Ako by mal vyzerať správne zvolený pánsky batoh do práce? Zamerajte sa na niekoľko nasledovných kritérií.

Mil-Tec taktický ruksak

Veľkosť

Aký veľký by mal byť správny ruksak do práce? Pri tejto otázke je vhodné pozastaviť sa, a čo najdôkladnejšie sa zamyslieť nad tým, čo všetko si v ňom budete potrebovať do práce odniesť.

Pokiaľ si so sebou potrebujete vziať iba základné veci ako sú vaše doklady, peňaženka, kľúče a možno nejaké menšie množstvo pracovných potrieb, bude vám postačovať aj menší kompaktný ruksak, do ktorého si môžete prihodiť aj nejaký snack na rannú cestu vlakom a fľašu s vodou. 

Ak patríte k ľuďom, ktorí potrebujú so sebou denne nosiť do práce aj notebook, dbajte na to, aby sa do vášho nového ruksaka do práce zmestil. Mnohokrát je potrebné si k notebooku pribaliť aj nabíjačku, preto by mal byť dostatočne priestranný. Popri tom myslite vždy aj na ďalšie vyššie spomenuté veci.

Samostatnú kategóriu pri výbere správnej veľkosti ruksaku do práce tvoria tí, ktorí doň musia zbaliť aj objemnejšie veci. Ak napríklad pri výkone svojej práce nosíte rovnošatu, ktorú si potrebujete zabaliť a v práci sa do nej prezliecť, voľte jednoznačne ruksak s väčším objemom. Väčší ruksak ocenia aj tí, ktorí si do práce pripravujú a balia vlastný obed. So šikovnou nádobkou na jedlo sa vám do ruksaku zmestia aj ostatné bežne potrebné osobné i pracovné veci.

 

Funkčnosť

Praktický ruksak do práce a na iné aktivity

Aby spĺňal váš ruksak do práce všetko, čo od neho očakávate, je dôležité opäť zvážiť, čo v ňom budete potrebovať prenášať. Správne zvolený ruksak do práce musí byť praktický a funkčný. To znamená, že by mal obsahovať rôzne priečinky a vrecká, ktoré vám pomôžu zmestiť doň všetky potrebné veci, no zároveň ich mať s prehľadom uložené tak, aby sa kapacita ruksaku využila čo najefektívnejšie. Páni, ktorí cestujú do práce vlakom a ráno sa potrebujú ku vlaku presunúť peši, prípadne na bicykli, si môžu zvoliť na prvý pohľad jednoduchý čierny pánsky batoh do práce. Ten sa pokojne hodí aj k elegantnejšiemu outfitu. Tieto typy ruksakov síce pôsobia jednoducho, no zvnútra ponúkajú výborné možnosti organizácie batožiny a príslušenstva. Notebook si pohodlne uložíte do priehradky, v ktorej bude chránený. Výhodou je i výber ruksaku, ktorý má na boku vačky na uloženie fľaše s vodou. Určite využijete aj menšie predné vrecká na uloženie drobností ako sú kľúče, hygienické vreckovky a podobne. Nie vždy však platí, čím viac vreciek tým lepšie. Rôzni ľudia ocenia na svojom ruksaku do práce rôzne členenie priečinkov a vreciek. Výber preto prispôsobte priamo vašim potrebám.

Farba

Voľba farby pri výbere ruksaku do práce je vo väčšine prípadov vec vkusu. V prvom rade sa ľudia prirodzene zameriavajú na to, čo sa im páči. Dámy okrem bežných ľahko zladiteľných farieb často siahajú aj po výraznejších farbách. Výber farby pre pánsky batoh do práce je spojený skôr s konzervatívnejším prístupom. Medzi pánmi sú okrem klasickej čiernej farby obľúbené i ruksaky v zemitých farbách, ktoré ocenia najmä vyznávači minimalistického štýlu.

Aký materiál zvoliť pre ruksak do práce?

Pri voľbe materiálu máte niekoľko možností. Vybrali sme najpoužívanejšie materiály na výrobu ruksakov spolu aj s ich vlastnosťami. Na ich základe sa môžete jednoduchšie rozhodnúť, ktorý bude pre vás vhodný.

Ruksak z kvalitných materiálov

 1. Kožený ruksak

  Koža je jeden z najstarších materiálov používaných pri výrobe tašiek, business tašiek cez rameno, avšak často sa používa aj pri výrobe ruksakov. Výhoda kožených ruksakov je, že sú vodoodpudivé a štýlové. Kožený ruksak s vami vydrží dlho, je však potrebné sa oň dôkladne starať. Nevýhodou môže byť, že sa môže ľahšie poškriabať alebo poškodiť a koža môže začať časom praskať. Mínusom je aj vyššia cena.

 2. Ruksak z nylonu

  Nylon sa považuje za jeden z najvhodnejších materiálov na výrobu ruksakov do práce. Je vodoodpudivý a odolný proti opotrebovaniu. Ruksak do práce z nylonu chráni jeho obsah pred miernym dažďom a je ľahko udržiavateľný. Je to navyše ľahký materiál, a preto sú ruksaky vyrobené z nylonu pohodlné na nosenie. V porovnaní s kožou je cenovo dostupnejší.

 3. Ruksak z polyesteru

  Polyesterové vlákno je taktiež často používaný materiál pri výrobe ruksakov. Ruksaky vyrobené z polyesteru sú ľahké a ľahko udržiavateľné ako tie nylonové, avšak trochu menej pevné a odolné. Výhodou ruksaku z polyesteru je, že je vodeodolný a preto je vhodný aj pre tých, ktorí sú pri práci alebo ceste do práce často vystavovaní nepriazni počasia. Ide zároveň o cenovo najdostupnejšie ruksaky s dobrými vlastnosťami.

 4. Bavlnený ruksak

  Stále obľúbené sú i ruksaky vyrobené z bavlnených materiálov. Čo sa týka funkčnosti alebo odolnosti, tu veľa výhod nehľadajte. Takéto ruksaky sú však príjemné na nosenie a často si ich volia ľudia s osobitým štýlom.

Vyberajte pohodlný ruksak do práce


Jedným z ďalších dôležitých aspektov, na ktorý treba hľadieť pri výbere ruksaku, sú pohodlie a možnosti úpravy pri nosení. Pohodlný ruksak by vás nemal nikde tlačiť a taktiež by nemal zaťažovať váš chrbát. Ramenné popruhy by mali byť pre väčšie pohodlie polstrované a ich dĺžka nastaviteľná. Precízne by mali vyberať najmä tí, ktorí majú ruksak na svojom chrbte dlhšiu dobu. Tu odporúčame pre ešte väčší komfort siahnuť po ruksaku ergonomických tvarov s polstrovanou chrbtovou časťou. Zároveň určite oceníte aj bedrový pás, ktorý je súčasťou mnohých ruksakov a dokáže výrazne ovplyvniť pohodlie pri dlhšom nosení.

Ako ochrániť ruksak do práce v daždi?

Pri výbere ruksaku do práce je potrebné prihliadať aj na prostredie, v ktorom sa budete s ruksakom pohybovať. Rôzny terén a podmienky si vyžadujú aj rôznu odolnosť a funkčnosť vášho ruksaku. Ak sa presúvate do práce na bicykli alebo pešo, je vhodné aby ste boli pripravení aj na nepriaznivé počasie, ktoré môže váš nový dôkladne vybraný pánsky batoh do práce nielen zamočiť, ale napríklad pri jazde bicyklom pokojne aj ušpiniť. Pokiaľ pracujete v teréne je obzvlášť dôležité dbať na materiál, z ktorého je ruksak vyrobený. Na ochranu pred dažďom a nepriaznivými podmienkami vám môžu byť veľmi užitočné aj nasledovné pomôcky.

Impregnácia

Ak chcete váš ruksak do práce chrániť pred prípadným nečakaným dažďom, je vhodné ho ošetriť impregnačným prostriedkom, aby aj pri menšom presune dažďom bol jeho obsah chránený pred vlhkosťou.

Pláštenka

V prípade, že sa stretávate s nepriazňami počasia častejšie alebo vykonávate svoju prácu v exteriéri, zabezpečte si pláštenku na ruksak. Ide o veľmi praktickú pomôcku, ktorú zbalíte do malých rozmerov. V ruksaku nezaberie skoro žiadne miesto a v prípade potreby ňou jednoducho ruksak obalíte. Takáto pláštenka slúži ako nepremokavý obal a neprepustí vodu ani v prípade silného dažďa. Váš ruksak do práce a hlavne jeho obsah tak zostane plne chránený.

Pláštenka na ruksak do dažďa

Vybrať si správny ruksak do práce nemusí byť vôbec ťažké. Podstatné je prispôsobiť výber svojim preferenciám a potrebám. Zvážte preto, čo od ruksaku očakávate. Koľko a aký typ vecí v ňom budete prenášať? V akom prostredí sa s ním budete pohybovať? Ako dlho ho budete mať na chrbte? V neposlednom rade nezabúdajte, že ruksak je súčasťou vášho outfitu a okrem funkčnosti musí spĺňať aj podmienky pohodlia a komfortného nosenia.